מה זה FATCA?

שמעתם לאחרונה את המילה FATCA ואין לכן מושג במה מדובר? ובכן, אם אתם אזרחים אמריקאים או מחזיקים בגרין קארד, כדי שתזקפו אוזניים כי המאמר הנוכחי מאד רלוונטי עבורכם. במאמר זה תלמדו כיצד חקיקת ה-FATCA רלוונטית אליכם וכל מה שעליכם לעשות בנושא.

FATCA – חקיקה אמריקאית חדשה

FATCA אלה ראשי התיבות של המילים Foreign Account Tax Compliance Act, חוק שנחקק בארצות הברית ב-2010 על ידי הקונגרס האמריקאי. מטרתו של חוק זה היא למנוע מבעלי אזרחות אמריקאית המתגוררים מחוץ לארצות הברית להתחמק מתשלומי מסים למדינה. החוק מחייב גופים פיננסיים זרים, כדוגמת בנקים, לחתום על הסכמים עם רשות המסים האמריקאית בהם הם מתחייבים להעביר מידע פיננסי של אזרחים אמריקאים שברשותם לרשויות המס בארצות הברית. ישראל חתמה על ההסכם לפני מספר שנים, ובמסגרתו, בנקים ישראליים מחויבים לדווח לארה"ב על חשבונות של אזרחים אמריקאים המתנהלים אצלם, כולל פרטים כמו הסכומים המופקדים בחשבונות, כתובות המחזיקים בהם ועוד.

בפועל, החוק החל להיות מיושם בספטמבר 2016, אז החלו הבנקים לדווח לארצות הברית. בישראל, אנשים עליהם חל דיווח זה הם אזרחים אמריקאים ומחזיקי גרין קארד המתגוררים בישראל, מנהלים בה חשבונות בנק ו/או מקבלים הכנסה.

מה קורה למי שלא מדווח?

אין אפשרות להתחמק מהדיווח – גם אם לא תטפלו בעניין בעצמכם, הבנק שלכם ידווח עליכם. במידה שלא דיווחתם על החשבונות וההכנסות שלכם לארצות הברית, אתם מסתכנים בהקפאת חשבון הבנק שלכם או בקנס גבוה במיוחד – 27.5 אחוזים או יותר מהסכום הכי גדול שהחזקתם בבנק מאז 2010. יש לציין שהחוק תקף רק למי שמחזיק $10,000 בחשבונות מחוץ לארצות הברית; בנוסף, רשויות המס נוטות יותר לשים לב למי שמחזיק $50,000 ומעלה. יחד עם זאת, מומלץ לא להסתכן ולדווח בהתאם לחוק.

כיצד מדווחים לרשויות המס האמריקאיות?

במידה שהנכם אזרחים אמריקאים או מחזיקים בגרין קארד, כדי לדווח על חשבונותיכם והכנסותיכם לארה"ב יהיה עליכם לחתום על טופס בשם W9, טופס ויתור סודיות ולעתים (אם דורשים זאת מכם) גם על מסמך בו אתם מצהירים שאתם עומדים בכל חובות המס האמריקאים וה-FATCA. לצורך חתימה על הטופס, אתם נדרשים שיהיה לכם מספר social security – מספר הביטוח הלאומי האמריקאי. אם אין לכם מספר כזה, תצטרכו להנפיק אותו.

מאסטר ויזה עוזרת לכם לפעול לפי חוק ה-FATCA

אם כל הנושא מלחיץ אתכם ומעורר בכם חששות, ואינכם יודעים מאיפה להתחיל – הנכם מוזמנים לפנות למאסטר ויזה, שבקיאה בכל נושא הוויזות לארה"ב כמו גם ה-FATCA ומספר ה-social security. אנחנו נסביר לכם את התהליך כולו ונדריך אתכם במה שעליכם לבצע, בנוסף לסיוע במילוי הטפסים השונים ואיסוף המסמכים. צרו קשר בהקדם ואנו מבטיחים ללוות ולתמוך בכם לאורך כל הדרך.

מאמרים נוספים

נגישות

אנחנו נעשה הכל עבורך!

השאר פרטייך כעך ונציג יצור עמך קשר עם כל הפרטים בהקדם!